Psykoosilääkkeet voivat mahdollisesti laukaista aivohalvauksia

Uutispalvelu Duodecim
30.12.2011
Uutispalvelu Duodecim
uutispalvelu duodecim

Harvardin yliopiston tutkimuksen mukaan jo lyhyetkin psykoosilääkitykset voivat laukaista aivohalvauksia iäkkäillä potilailla. Tämän vuoksi lääkärien pitäisi harkita tarkoin ennen kuin iäkkäälle potilaalle aloitetaan psykoosilääkitys, tutkijat kirjoittavat.

Yhdysvaltalaisten tutkimus julkaistiin lääketieteellisessä Stroke-lehdessä, ja sen perusteella aivohalvaukset yleistyvät psykoosilääkityksen aloittamista seuraavan kuukauden kuluessa. Verrattuna lääkitystä edeltävään aikaan psykoosilääkkeet nostivat sairastumisriskin lähes kaksinkertaiseksi, tutkijat havaitsivat.

Vastaavanlaisia tuloksia on saatu myös aiemmin, joten psykoosilääkkeet tai jokin niihin liittyvä seikka voivat hyvinkin laukaista aivohalvauksia. Mahdollisesti syy voi piillä psykoosilääkkeiden vaikutuksissa verihiutaleiden muodostumiseen ja veren hyytymiseen, mikä on havaittu joissain tutkimuksissa.

Yhdysvaltalaisten tutkimus julkaistiin lääketieteellisessä Stroke-lehdessä, ja siihen osallistui hieman yli viisisataa 60–90-vuotiasta aivohalvauspotilasta.

Uutispalvelu Duodecim
(Stroke 2012;43:28–31)
http://stroke.ahajournals.org/content/43/1/28.abstract

Lähde