Hengitystietulehdus voi haitata varfariinilääkitystä

Uutispalvelu Duodecim
31.1.2014
Uutispalvelu Duodecim
uutispalvelu duodecim

Veren hyytymistä hillitsevän varfariini-lääkkeen vaikutukset saattavat tilapäisesti voimistua hengitystietulehdusten aikana. Sama voi tapahtua antibioottikuurien yhteydessä, tuore tutkimus osoittaa.

Tutkimukseen osallistui varfariinilääkityksellä olevia keskimäärin 68-vuotiaita potilaita, joista 5 900 oli antibioottikuurilla, 570 sairasti ylähengitysteiden infektiota ja 5 600 oli vain varfariinilääkityksellä ja sai toimia verrokkeina.

Varfariinin tehossa tapahtui lääkärin huomiota vaativa nousu 3,2 prosentilla antibiootteja käyttäneistä, 2,6 prosentilla hengitystieinfektiota potevista ja 1,2 prosentilla verrokeista, tuloksista ilmeni. Rajana tutkimuksessa käytettiin yli 5:n INR-arvoa.

Tutkijat pitävät tuloksiaan luotettavina, mutta korostavat, ettei suurin osa varfariinia käyttävistä koe lääkityksessään muutoksia hengitystietulehdusten tai antibioottikuurien aikana. Osalla potilaista ne saattavat kuitenkin aiheuttaa ongelmia etenkin, jos hengitystietulehdus jatkuu pitkään tai antibioottikuureja on paljon.

Tulokset julkaistiin Yhdysvaltojen lääkäriliiton Internal Medicine -lehdessä.

Uutispalvelu Duodecim
(Jama Internal Medicine 2014;DOI:10.1001/jamainternmed.2013.13957)
http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1813223#Abstract